Terapia blizny

Opis terapii

Życie stawia przed nami różne wyzwania. Czasami nie jesteśmy w stanie uniknąć zabiegu operacyjnego oddając się w ręce specjalistów a czasami sami podejmujemy decyzje o zrobieniu tatuażu, kolczyka w pępku lub zmianie rozmiaru piersi.

Spotkanie ze skalpelem bądź laparoskopem chirurga, igłą dentysty, tatuażysty lub piercera zazwyczaj kończy się widoczną lub niewidoczną blizną. Skóra odgrywa olbrzymią rolę w propriocepcji informując nas o położeniu naszego ciała w przestrzeni. Aktywne blizny mogą fałszować te informacje wysyłając je do układu nerwowego i powodować dysfunkcje w obrębie mięśni i stawów. Przykładem może być blizna w obrębie jamy brzusznej, wywołująca nieprawidłowe angażowanie mięśni brzucha, co w perspektywie może doprowadzić do chronicznego przeciążenia odcinka lędźwiowego i dolegliwości bólowych.

Blizna to nie tylko coś powierzchownego na skórze. Ma ona często swój korzeń (bo zazwyczaj uszkodzenie nie dotyczy tylko naskórka), który wkleja się w powięź zaburzając również interocepcje, czyli tzw. czucie trzewne, pozwalające odczytywać bodźce płynące z wnętrza ciała. To jak kombinezon, który złapiesz na poziomie klatki piersiowej i zaczniesz pociągać. Poczujesz ściąganie na plecach, na barkach a nawet na palcach u stopy.