Terapia Bowena

Opis terapii

Technika Bowena to holistyczna, powięziowa terapia manualna, stworzona w latach 50-tych XX w.przez Australijczyka Thomasa Bowena.W swojej koncepcji technika opiera się na fundamentalnych zasadach fizjologii, z których najważniejsza mówi o naturalnych zdolnościach ludzkiego ciała służących do autoregulacji ustroju.

Zadaniem techniki Bowena jest przywrócenie swobody ruchu tkanek i płynów ustrojowych poprzez manualne oddziaływanie na tkankę łączną oraz pobudzenie w ten sposób potencjału samoleczniczego organizmu. Zabieg charakteryzuje się niebywałą delikatnością i nieinwazyjnością, terapeuta wykonuje sekwencje ruchów Bowena (delikatnych ruchów na ciele w ściśle określonych miejscach), przeplatanych kilkuminutowymi przerwami.

Organizm pacjenta wprowadzany jest w stan głębokiego relaksu, któremu często towarzyszy sen. Jest to najlepszy czas do zapoczątkowania procesów regeneracji i autoterapii.

Głównym celem terapii jest z reguły przywrócenie równowagi całego organizmu, a odbywa się to m.in. poprzez pozbycie się z organizmu stresu, napięć i skumulowanych, negatywnych emocji.