Ślady traumy nie są narracjami o złych rzeczach, które wydarzyły się w przeszłości, lecz fizycznymi odczuciami doświadczanymi jako zagrożenie życia w tej chwili, tu i teraz. Ludzie, którzy doświadczyli traumy zostają zatrzymani w przeszłości; choć na poziomie świadomym chcą zostawić straszliwe przeżycia za sobą, nie mogą się jednak od nich uwolnić – zachowują i czują się tak, jakby nadal one trwały.”
Praca z traumą to podróż w głąb siebie, nauka empatii i troski oraz pozwolenie sobie na przeżycie trudnych doświadczeń. Ma to na celu przywrócenie równowagi w ciele, emocjach i układzie nerwowym. Trauma odciska swoje piętno na funkcjonowaniu układu nerwowego i całego organizmu. Terapia ma na celu zmniejszenie skutków traumatycznych wydarzeń, redukcję nadmiernego pobudzenia układu nerwowego i stopniowe oddziaływanie na emocje i myśli związane z traumą.
Terapia wykorzystuje metody kinezjologii neuroenergetycznej, techniki osteopatyczne oraz elementy terapii czaszkowo-krzyżowej w pracy z zaburzeniami psychosomatycznymi, chorobami o podłożu psychicznym, silnym doświadczaniem stresu emocjonalnego czy przebytymi traumami mając na celu uwolnienie ciała od traumatycznych wzorców napięciowych, by przywrócić przepływ płynowy w organizmie, a tym samym zrównoważyć procesy fizjologiczne zachodzące w organizmie zarówno na poziomie tkankowym jak i w poszczególnych strukturach układu nerwowego.
Zobacz, co zyskujesz
Terapia traumy pomaga w regulacji intensywnych emocji, zmniejszając lęki i wybuchy emocjonalne, co prowadzi do większej kontroli nad własnymi reakcjami i stabilności emocjonalnej.
Praca nad traumą pomaga odbudować wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa, co umożliwia lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu bez ciągłego poczucia zagrożenia.
Terapia traumy wspiera uwalnianie napięć fizycznych związanych z traumą, co poprawia mobilność, elastyczność i ogólne samopoczucie fizyczne, przywracając pełną sprawność ciała.
Przykładowy tekst
Marianna Gierszewska